שעות עבודה ולב

 

האם את או אתה עובדים 11 שעות ביממה? יתכן מאוד שאתם מקצרים לעצמכם את החיים : חוקרים בריטים מצאו שאנשים שעבדו יותר מ־11 שעות ביום היו בסיכון גבוה ב־67 אחוזים ללקות בהתקף לב

ד"ר שמואל גבעון

 

האם גם אתה עובד 11 או 12 שעות ביום? האם גם את חשה שלא בנוח, אם את לא נמצאת במשרד בערך חצי משעות היממה? אם התשובה לכך חיובית, חשוב שתדעו שאתם מגדילים באופן משמעותי את הסיכון להתקף לב - וזאת עלפי מחקר שנערך בלונדון . לכן, כדאי לשקול ברצינות לשנות את אורח החיים ולעבור למסלול רגוע יותר .

מהם הגורמים להתקף לב ?
התקף לב נגרם כשאחד מהעורקים הכליליים נסתם לחלוטין. אם לא מחדשים בהקדם את אספקת הדם, האזור של שריר הלב שאותו עורק מזין עובר נמק ומת. עישון , לחץ דם גבוה , כולסטרול גבוה, חוסר פעילות גופנית ועודף משקל מגבירים את הסיכון למחלת לב .  

האם גם עומס בעבודה הוא גורם סיכון להתקף לב ?
נראה שכן. החוקרים הבריטים מסתמכים במסקנותיהם על מחקר שפורסם לראשונה באפריל 2011 בכתב העת האינטרנטי לרפואה הפנימית Annals of Internal Medicine

צוות החוקרים מאוניברסיטת לונדון עקב במשך 11 שנים אחרי  יותר מ־7,000 עובדים במשרדי הממשלה. הם בדקו כמה שעות  בממוצע עבדו האנשים ביום , ובמקביל אספו מידע על מצב הלב של אותם עובדים. המקור למידע זה היה הן מהתיקים הרפואיים של העובדים והן מבדיקות סקר שביצעו .

במהלך המעקב , 192 מהעובדים לקו בהתקף לב. התברר שאלה שעבדו יותר מ־11 שעות ביום היו בסיכון גבוה ב־67 אחוזים ללקות בהתקף לב, בהשוואה לאלה שעבדו מתשע עד חמש .

לטענת החוקרים, עומס יתר בעבודה הוא חלק מהסיכונים להתקף לב, לצד השמנת יתר , כולסטרול גבוה ועישון. לכן החוקרים ממליצים לרופאי המשפחה לשאול את הלקוחות שלהם גם על הרגלי העבודה שלהם, וזאת כחלק מהערכה כללית. לדבריהם, הרופאים עשויים לשכנע את הלקוחות שלהם להפחית את שעות העבודה ועל ידי  כך למנוע אלפי התקפי  לב בשנה .
 
"הראנו שעבודה שנמשכת שעות רבות מדי יום מעלה משמעותית אל הסיכון למחלת לב", אמרה פרופ' מיקה קיבימאיקי, החוקרת הראשית. "הוספת שאלה על אורכו של יום העבודה לשאלות שרופא המשפחה שואל ממילא היא פשוטה ויעילה מאד, וממצאינו תומכים משמעותית בהמלצה הזאת ".

"המידע החדש הזה אמור לשפר את ההחלטות על הטיפול התרופתי למחלות לב", הוסיפה החוקרת הראשית. "הוא יכול גם לשמש אות אזהרה לאנשים שמתישים את עצמם בעבודה, בעיקר אם יש להם כבר גורמי סיכון מלכתחילה ".

פרופ' פטר וייסנברג, המנהל הרפואי של איגוד רופאי הלב בבריטניה, אמר: "מחקר ווייטהול השפיע דרמטית על עיצוב ההבנה שלנו בנוגע להשפעת הגורמים הסוציאליים על מחלת הלב. הממצאים החדשים האלה מעלים את האפשרות ששעות עבודה מרובות עלולות להגביר את הסיכון להתקף לב, אבל יש צורך במחקרים נוספים כדי לאשש את הקשר הזה ולהבהיר איך ניתן יהיה להשתמש במידע הזה כדי לשנות את הגישה הנוכחית שלנו להערכת הסיכון לפתח מחלת לב ואילו עצות לתת לגבי שעות העבודה ".

האם הבריטים לוקחים ללב ?
בערך 2.6 מיליון תושבים בבריטניה סובלים ממחלת לב, שנובעת מהפרעה באספקת הדם לשריר הלב עקב הצטברות של משקעי שומן בעורקי הלב הכליליים. מחלת הלב היא הסיבה העיקרית לתמותה בממלכה ומדי שנה מתים ממחלות  101,000 מתושביה של בריטניה . 

ומה קורה בישראל ?
עובדי תעשיות ההייטק נוטים לעבוד 12 שעות ביום ויותר, ויש לא מעט כאלה. המחקר הזה מציב מראה מולנו ומול המעסיקים שלנו תמרור אזהרה בולט: אנחנו מתעללים בעצמנו בעבודה ממושכת ואינטנסיבית כל כך וצריך, כך נראה, לעצור את מרוץ החיים ולאפשר לגוף ולנפש להתאוורר ולנוח כדי למנוע התקפי לב ופגיעה משמעותית בבריאות .